اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد آپارتمان مبله اجاره آپارتمان روزانه در تهران سوئیت مبله در تهران
اجاره آپارتمان مبله در جردن
دسامبر 2, 2016
اجاره آپارتمان امنیت در آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله سوئیت مبله در تهران
زندگی ایمن با رعایت اصول آپارتمان نشینی
آوریل 6, 2018
اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد سوئیت مبله در تهران آپارتمان مبله
نکاتی برای قرارداد اجاره آپارتمانReviewed by Mwadmin on Mar 30Rating: 5.0نکاتی برای عقد قرارداد اجاره آپارتمان

در چند ماه اخیر قیمت مسکن و به طور باور نکردنی بالا رفته است و کمتر کسی پیدا می شود که قصد خرید منزل و یا آپارتمان را داشته باشد. آمارها نشان می‌دهد که اکثر مردم کشور به اجاره آپارتمان و منزل روی آورده اند و این آمار در چند ماه گذشته رشد محسوس داشته است.

بر اساس آمارها، مالکان منازل و مستأجران همیشه درگیر اجاره منزل هستند و این درگیری بیشتر بر سر قوانین اجاره منزل میباشد.

در این مقاله می‌خواهیم که به موضوع اجاره و قوانین آن بپردازیم تا با نکات مهم درباره عقد قرارداد اجاره بیشتر آشنا شویم:

قوانین عقد قرارداد اجاره آپارتمان و منزل چه ضرورتی دارد؟

گاها برخی از افراد به خصوص زوج های جوان تصور دارند که دانستن قوانین هیچ اهمیتی ندارد و تنها این قوانین برای صاحب خانه مهم میباشد. در حالیکه این یک تصور کاملا نادرست میباشد.

اجاره آپارتمان و یا منزل یک موضوع بین دوطرف است و به یکدیگر مرتبط میباشد و باید بدرستی انجام شود.

بنابراین در هنگام عقد قرارداد برای منزل و آپارتمان این کار باید با آگاهی کامل انجام شود تا در زمان بوجود آمدن مشکلات بتوانید مدافع حق و حقوق خود باشید.

نحوه تنظیم قولنامه

قبل از اینکه نحوه تنظیم قولنامه را بدانیم، اول باید بدانیم قولنامه چیست و چرا باید ثبت و امضا شود.

قولنامه برگه‌ای است که در آن مالک منزل و مستأجر با متعهد بودن نسبت به یکدیگر مشخصات خود و منزل مورد نظر را درج کرده و آن را امضا می کنند.

از نظر قانون، قولنامه در سه نسخه باید تنظیم گردد که یک نسخه در نزد مشاور املاک و دو نسخه در نزد مالک و مستاجر قرار می‌گیرد. بهتر است بدانید که قولنامه‌ها از اعتبار قانونی بالایی برخوردار میباشند. به همین جهت باید با دقت بالا و با تمام جزئیات دقیق تنظیم گردد.

توجه کنید که به این نوع قولنامه‌ها ، قولنامه دستی می گویند.اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد سوئیت مبله در تهران آپارتمان مبله

قولنامه رسمی یا قرارداد رسمی

این نوع قراردادها در دفاتر اسناد معتبر تنظیم و امضا می شوند. معمولا برگه های قولنامه رسمی از طرف اتحادیه مربوطه به مشاورین املاک ارائه میگردد.

در صورت لزوم، قولنامه رسمی هم باید ثبت و امضا گردد.

چرا از کد رهگیری باید ثبت شود

در سال 1387 قانونی برای مشاورین املاک در کشور به تصویب رسید که مشاورین املاک باید تمام معاملات خود را در سامانه‌ای به نام ثبت معاملات و املاک کشور ثبت نمایند.

این کار باعث شد تا کلاهبرداری ها در رابطه با مسکن به شدت کاهش یابد. همچنین درستی معامله انجام شده را تضمین میکند و از طرفی دیگر باعث آسانتر شدن تحلیل آمار مسکن را فراهم می‌کند.

زمانی که معامله‌ای در دفتر مشاور املاک صورت می‌گیرد و پس از ثبت در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، یک کد رهگیری توسط سامانه بصورت خودکار ارائه می‌شود که این کد کاملا اختصاصی و یکتا مبباشد.

از کاربردهای کدرهگیری می‌توان به جلوگیری از فروش و اجاره یک آپارتمان یا منزل به چند نفر اشاره کرد.

پرداخت هزینه‌های شارژ مجتمع

در هر مجتمع مسکونی برخی هزینه های اضافی مانند تعمیرات آسانسور، تعمیرات تأسیسات و دیگر موارد عمومی مجتمع وجود دارد که نیازمند پرداخت هزینه بصورت ماهانه میباشد. به این هزینه شارژ ساختمان می گویند.

این یک موضوع مشترک بین طرفین قولنامه است که باید به توافق برسند. این هزینه همیشه از طرف مستأجرین باید پرداخت شود.

تمدید پس از پایان قرارداد

معمولا از آنجا که یافتن منزل و اجاره آپارتمان دیگر برای مستأجرین کمی دشوار و طاقت فرسا میباشد، ترجیح می‌دهند که همان آپارتمان و منزل قبلی را برای یک یا چند سال دیگر اجاره کنند. اما تمدید مجدد اجاره، نکاتی را نیز به همراه دارد که باید به آنها توجه کرد.

قولنامه قبلی باید دوباره مورد بررسی گردد و بندهایی که نیاز به اصلاح دارد، تغییر داده شود. طرفین می‌توانند یک قرارداد جدید امضا کنند و یا در پشت برگه قولنامه قبلی اصلاحات مورد نظر را درج و امضا کنند.

تغییر اجاره بهای ماهان هم باید بصورت توافقی بین طرفین صورت گیرد. حتما در زمان پرداخت اجاره بها، از مالک آپارتمان رسید آن را دریافت کنید.