آیا باید انتظار جهش قیمت مسکن را داشت؟
آوریل 18, 2018
خوب و بد آپارتمان نشینی اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان در میرداماد آپارتمان میله سوئیت مبله
خوب و بد آپارتمان نشینی
آوریل 19, 2018
ساخت و ساز آپارتمان در تهران آپارتمان مبله
افزایش بی سابقه ساخت و ساز آپارتمان در تهرانReviewed by Mwadmin on Apr 18Rating: 5.0افزایش بی سابقه ساخت و ساز آپارتمان در تهران

دلایل افرایش تعداد آپارتمان و آپارتمان مبله در تهران

طبق گفته های رئیس نظام مهندسی استان تهران حسن قربانخانی دلیل اصلی افزایش ظرفیت مهندسان ساختمان و ساخت و سازها را کاهش 50 درصدی پروانه های ساختمانی در شهر تهران است.همچنین در ادامه افزود برای تمام مهندسین نظام ازجاع کار قوانینی روشن و قابل فهم دارد و مهندسین به راحتی می توانند با ارجاع به آن در چارچوب قوانین به فعالیت بپردازند.

طبق گزارش خبرگزاری تسنیم : از سال ۹۲ در شهر تهران ۱۶ هزار پروانه ساختمانی به مساحت ۲۰ میلیون متر مربع و در سال ۹۵ هم ۸ هزار و ۷۰۰ پروانه به مساحت ۱۰ میلیون متر مربع صادر شده است و از سال ۹۲ تا ۹۵ میزان صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران ۵۰ درصد کاهش داشته است.

ساخت و ساز آپارتمان در تهران آپارتمان مبله

همچنین طبق آمار تعداد مهندسانی که ناظر بروانه اشتغال دریافت کردند که در سال 95 با یک رشد سه برابری به 56 هزار نفر رسید که همین امر نشان دهنده افزایش ساخت و ساز آپارتمان و به همین ترتیب افزایش تعداد آپارتمان های مبله است.

همچنین طی توضیحات قربانخانی در رابطه با ارجاع کار به اشخاص حقیقی 70 درصد و به شرکت ها حدود 30 درصد است.از سویی دیگر تایید کرد که شهرداری ها با توجه به آئین نامه ها و قوانین نظام مهندسی پروانه برای ساخت و ساز صادر می کنند و در این بین تخلفات صورت نمی گیرد.

انتقادات از شهرداری

همچنین وی انتقاداتی از شهرداری و نحوه پیروی آنان از قوانین پرداخت.یکی از انتقادات وی نسبت به صدور پایان کار است ،مجوز پایان کار باید در صورت داشتن شناسنامه فنی و ملکی نظام مهندسی صادر شود، توجه نکردن به این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در قوانین ساخت و ساز شده است.

دیگر انتقاد او نسبت به شهرداری از محل درآمدهای آن بود، به طور معمول در آمدهای شهرداری از طریق جریمه تخلفات ساختمانی و فروش تراکم است که این نوع از کسب درآمد آسیب های اجتماعی و زیست محیطی را برای ساکنین آپارتمان و آپارتمان مبله در تهران به دنبال دارد که از جمله آن ترافیک و آلودگی های زیستی و دشوار شدن توزیع خدمات عمومی است.