شرایط اجاره آپارتمان روزانه در تهران اجاره آپارتمان در تهران اجاره آپارتمان در میرداماد سوئیت مبله در تهران
شرایط اجاره آپارتمان روزانه در تهران
آوریل 11, 2018
سوئیت مبله در تهران اجاره آپارتمان
مزایای سوئیت مبله در تهران
آوریل 17, 2018
حق کمیسیون املاک
حق کمیسیون مشاورین املاک چیست؟Reviewed by Mwadmin on Apr 17Rating: 5.0حق کمیسیون مشاورین املاک چیست؟

حق کمیسیون املاک چیست؟

حتما شما هم برای خرید یا اجاره خانه ای مسکونی پای معامله ملک رفته ایید. زمانی که قرارداد میان شما و مالک بسته میشود. مجبور به پرداخت حق کمیسیون املاک هستید. مشاورین املاک حق الزحمه خود را در یک ملک استیجاری یا فروشی بصورت کارمزد از طرفین قرارداد دریافت می کنند. این حق الزحمه یا کارمزد تعرفه ای است که از سوی اتحادیه مشاورین املاک هر شهر به آن ها ابلاغ شده است.

کمیسیون املاک موضوعی جا افتاده در بنگاه های مشاورین املاک است. تا تیرماه ۱۳۷۹ مشاوران املاک با توجه به نظر و سلیقه خود مبلغی را تعیین و به عنوان کارمزد دریافت می کردند. با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت، حق کمیسیون املاک به شکل یک قانون درامد. این قانون تمامی بنگاه های مشاور املاک را موظف به رعایت آن نمود.

فرمولی که در این قانون تصویب شده است، براساس ارزش اجاره یا خرید ملک متفاوت می باشد. برای اجاره ۴/۱ اجاره توافق شده در قرارداد میان طرفین قرارداد باید به مسئول بنگاه پرداخت شود. برای خانه و یا واحدهایی که رهن میشود به ازای هر یک میلیون تومان، مبلغ سی هزارتومان اجاره در نظر گرفته میشود و سپس براساس قانون حق کمیسیون املاک محاسبه و دریافت می شود.

حق کمیسیون املاک و محاسبه آن

فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک چیست؟

برای محاسبه فرمول حق کمیسیون املاک میتوان به سایت اتحادیه مشاوران املاک هر شهر مراجعه نمود.

مشاوران املاک هر شهر موظف به رعایت دستورالعمل ها و قوانین محاسبه شده در کمیسیون املاک باشند. شهروندان نیز ملزم هستند به این قوانین احترام گزارده ان را قبول کنند. هر چند هر گونه تخلفی که از سوی شهروندان گزارش گردد، اتحادیه مشاوران املاک ان شهر موظف به پیگیری موضوع می باشد تا با متخلف برخورد گردد. یکی دیگر از سامانه هایی که در دسترس شهرواندن می باشد سامانه تلفنی 7334 در سراسر کشور است که می توان برای ثبت شکایات با ان تماس حاصل نمایند.

از سال ۱۳۹۶ حق کمیسیون در شهر تهران خرید و فروش ملک به شرح زیر محاسبه می‌گردد. این تعرفه برای کلیه املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان بوده و مشاورین املاک موظفند از آن تبعیت کنند.

اگر ارزش ملکی تا ۵۰۰ میلیون تومان باشد، مشاور املاک باید پنچ درصد ارزش ملک را بعنوان حق کمیسیون خود یا همان کارمزد دریافت کند. این درصد برای دو طرفین لحاظ می شود یعنی ۰.۵ خریدار و ۰.۵ مالک یا همان فروشنده. اگر مبلغ بیش از ۵۰۰ میلیون تومان باشد، بیست و پنج درصد از مازاد آن از مالک و خریدار گرفته خواهد شد. از انجایی که مالیات بر ارزش افزوده نیز محاسبه میشود باید مالک و خریدار آن را تقبل کنند. مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۹۶، ۹ درصد محاسبه شده است.

برای محاسبه فرمول حق کمیسیون به یک مثال دقت فرمایید:

حال فرض کنید برای خرید یک ملک ۷۰۰ تومانی اقدام کرده اید می خواهیم حق کمیسیون آن را محاسبه کنیم. با توجه به فرمول بالا که مصوبه سال ۹۶ بوده است. می بایست هر کدام از طرفین قرارداد یعنی خریدار و فروشنده، سه میلیون و دویست و هفتاد هزار تومان حق کمیسیون املاک پرداخت کنند.