اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد آپارتمان مبله
اساسنامه آپارتمان نشینی – قسمت اول
آوریل 27, 2018
اجاره آپارتمان مبله
نکاتی درباره اجاره آپارتمان
آوریل 30, 2018
اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد آپارتمان مبله
اساسنامه آپارتمان‌نشینی - قسمت دومReviewed by Mwadmin on Apr 27Rating: 5.0اساسنامه آپارتمان‌نشینی - قسمت دوم

در ادامه مقاله پیشین به بررسی اساسنامه آپارتمان نشینی می‌پردازیم که هنگامی که آپارتمان توسط مستأجر اجاره می‌شود باید طبق این اساسنامه عمل کند و به آن احترام بگذارد.

در ادامه قسمت اول اساسنامه آپارتمان نشینی به فصل سوم و چهارم میپردازیم. زمانی که قصد اجاره آپارتمان را داریم باید به مرامنامه ای که تدوین شده است احترام گزارده و آن را رعایت نمایید.

فصل سوم: شارژ (هزینه‌های مشترک در آپارتمان) 

در هر سال مجمع عمومی مبالغی را برای هزینه‌های عمومی مشخص می‌کنند که در قسمت دوم اساسنامه آپارتمان نشینی به آن پرداخته خواهد شد.

ماده 26 – تمام ساکنین باید شارژ ماهیانه خود را پرداخت کنند یا بصورت نقدی به مدیریت یا سریدار تحویل دهند زمان پرداخت پانزدهم هر ماه می باشد.

ماده 27 – عدم حضور شما در واحد آپارتمانی دلیل بر عدم پرداخت شارژ ماهیانه نخواهد بود.

ماده 28 – شارژ ماهیانه صرف موارد زیر خواهد شد:

 • الف- هزینه های مرتبط با سرایدار بر اساس مصوبه مجمع.
 • ب-  برق عمومی.
 • ج-  آب.
 • د- هزینه گاز بر اساس ماده 29 مقررات.
 • ه- تعمیرات و نگهداری.
 • و- نگهداری فضای سبز.
 • ز- هزینه لوازم مصرفی نظیر لامپ، مواد شوینده، تجهیزات نظافتی.
 • ح- سایر هزینه های ضروری به تشخیص مدیر یا تصویب مجمع.

ماده 29 – پرداخت هزینه گاز در ماههای گرم سال که استفاده ای از سیستم های گرمایشی نیست و رادایاتورها بسته است از محل شارژ پرداخت می شود و در سایر ماههای سال بر اساس فرمول زیر حساب و پرداخت می گردد.

 • هزینه گاز واحد= (کل هزینه گاز- هزینه آبونمان- هزینه عوارض شهرداری) × ضریب متراژ
 • ضریب حضور= میزان حضور در دوره تقسیم بر دوره قرائت کنتور
 • ضریب متراژ= (متراژ واحد×ضریب حضور) تقسیم بر متراژ کل

هزینه گاز اتاق سرایداری و جمع آبونمان و عوارض شهرداری به عهده شارژ است. اگر زمانی که اجاره آپارتمان داشته اید و در محل خود سکونت نداشتید میتوان با اطلاع به مدیریت ساختمان با بستن رادیاتور خود از پرداخت این مبلغ معاف شوید.

ماده 30 – در صورت بروز خسارت چه به صورت عمد و چه بصورت سهو باشد برعهده واحدی است که خسارت را وارد کرده است. بنابراین باید هزینه ان را پرداخت کند.

ماده 31 – اگر طبق قراردادتان زمان اجاره آپارتمان پرداخت هزینه‌های مشترک به عهده مالک باشد و آن را پرداخت نکند شما میتوانید از مالک از نحل جاره آن هزینه را پرداخت کند. متقابلا اگر این هزینه از سوی شما به عنوان مستاجر باید پرداخت گردد و پرداخت انجام نشود. مالک واحد شما از ودیعه میتواند ان را پرداخت کند.

ماده 32 – تسویه حساب شارژ هر واحد باید نزد  مدیر ساختمان باشد تا زمان تخلیه ملک توسط مستاجر یا مالک برگه ان قابل اخذ باشد.

ماده 33 – برخی هزینه مانند هزینه های عمرانی و سرمایه ای از شارژ ماهیانه های تمامی واحدها انجام می شود؛ بنابراین پرداخت ان باید توسط مستاجر یا مالک انجام شود.

فصل چهارم: سرایداری

ماده 34 –  اتاق اجاره ای سریدار در طبقه منهای یک می باشد. مدیر ساختمان موظف به ایجاد قرارداد مستاجری ب سریدار است که بازای اجاره ماهیانه متعهد می‌شود خدمات مربوط به ساختمان را انجام دهد.

ماده 35 – سرایدار باید از شرایط عمومی زیر برخودار باشد:

 • الف-مرد باشد، متاهل باشد، حداکثر یک فرزند داشته باشد در صورت تجرد بین 50 تا 60 سال سن داشته باشد.
 • ب- عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم استعمال دخانیات
 • ج- عدم سوء پیشینه کیفری.
 • د- سلامت جسمی و روانی.
 • ه- توانایی معرفی ضامن معتبر و ارائه چک بانکی جهت تضمین تخلیه ملک.

ماده 36 – سرایدار چه وظایفی دارد:

 • الف- نگهبانی از ساختمان و مراقبت در حفظ امنیت ساختمان و واحدها.
 • ب- نظافت تمامی بخش های ساختمان اعم از راهروها، پله ها، لابی، پارکینگها، آسانسور، پشت بام، محوطه بیرونی ساختمان و ….
 • ج- در فصل زمستان برف روبی حیاط، راه عبوری پارکینگها و محوطه بیرونی ساختمان با ایشان است.
 • د- آبیاری باغچه ها و مراقبت از فضای سبز ساختمان.
 • ه- مراقبت از آسانسور، مراقبت از تجهیزات و تاسیسات گرمایشی و برقی و تجهیزات ساختمان.
 • و- مدیریت ساعتی را برای قراردادن کیسه زباله ساکنین درب آپارتمانشان مشخص می کند. سریدار موظف به جمع آوری این کیسه های زباله ساعت مشخص شده است.
 • ز- اجرای دستورات مدیریت ساختمان.

ماده 37 – سرایدار در تعطیلات رمی بخصوص تعطیلات نوروزی موظف است به صورت تمام وقت در ساختمان حاضر بوده و از ساختمان مراقبت لازم را داشته باشد.

ماده 38 – سرایدار مجوز سکنی دادن افرادی که در قراردادش ذکر نشده را ندارد.

ماده 39 – سرایدار می تواند مرخصی داشته باشد درصورتی که فردی مطمئن را با هماهنگی و موافقت مدیر جایگزین خود کند.

ماده 40 – مدت قرارداد سرایدار سه ماه است. در صورت رضایت مدیر و ساکنین و انجام وظایف خود به بهترین شکل این قرارداد میتواند تمدید شود.

ماده 41 – در نظر گرفتن پاداش برای سرایدار از محل شارژ ماهیانه می تواند پرداخت شود.

ماده 42 – در صورتی که سریدار بخواهد به فعالیتهای شغلی دیگر بپردازد باید ابتدا با مدیریت هماهنگ کند ثانیا سرایدار به وظایف مندرج در ماده 36 لطمه ای وارد نشود.

ماده 43 – نظافت منزل، نظافت اتومبیل، خرید و کمک در جابجایی وسائل ساکنین آپارتمان جز وظایف سریدار نیست. مگر انکه در قبال آن حق الزحمه دریافت کند.

در ادامه قسمت اول بخشی از اساسنامه آپارتمان نشینی را بررسی کردیم. در این مرامنامه قوانینی درج است که باید زمان خرید یا اجاره آپارتمان به ان دقت بسیاری داشته باشید تا بتوانید در کنار ساکنین دیگر ساختمان با ارامش به دور از تنش زندگی کنید. در این بخش پایانی به فصل های پنج و شش را که به عنوان فصل های نهایی این مرامنامه تنظیم شده است، مرور میکنیم.

فصل پنجم: نظم عمومی ساختمان

ماده 47 – نگهداری از حیوانات خنگی به ویژه قراردادن آن در بخش های مختلف و عمومی ساختمان مثل راهرو، پارکینگ و .. ممنوع است. همچنین نباید اشیائ و وسایل خود را در این بخش ها قرار دهید.

ماده 48 – هیچ تفاوتی ندارد که شما نسبن به خرید یا اجاره آپارتمان اقدام کرده اید، از قراردادن کفش، دمپایی و جا کفشی در پشت درب آپارتمان یا راهروها یپرهیزید که ممنوع است.

ماده  49 – از رنگ کردن یا تغییر دادن درب آپارتمان خود بپرهیزید زیرا ناهخوانی جلوه داخی را بهم می ریزد و از ممنوعیات است.

ماده 50 – ساختمان های مسکونی نباید به عنوان تجاری یا فعالیت های دیگر استفاده شود.

ماده 51 – قراردادن سطل آشغال در پشت درب آپارتمان ممنوع است. با هماهنگی مدیریت در ساعتی مشخص کیسه زباله را پشت درب قرار دهید تا سریدار نسببه جمع اوری انها اقدام کند. در تمیز نگهداشتن راهرو نیز باید کوشا باشید.

ماده 52 – اگر واحدی که خریداری یا اجاره کرده اید دارای پارکینگ باشد، تنها یک بخش مشخص از پارکینگ برای شما خواهد بود و تنها حق دارید خودرو خود را در آنجا پارک نمایید. این مکان برای شما با یک پلاک شماره بندی شده مشخص گردیده است.

ماده 53 – غالیا واحدی که خریداری یا اجاره می کنید دارای انباری است که با پلاک مشخص شده است. شما در جلوی در انباری نباشد واسل خود را قراردهید و تنها از انباری و داخل آن استفاده کنید.

ماده 54 – انباری مشخص شده با شماره 9 متعلق  به همه ساختمان بوده و بیشتر مختص استفاده ورزشی است. نحوه استفاده و ترتیب آن تابع مصوبات مجمع خواهد بود.

ماده 55 – انباری که در زیر پله زیر زمین مشاهده می شود برای سرایدار است. و فضاهای اضافی مانند اتاقک آسانسور در پشت بام و اتاق تاسیسات در پارکینگ جهت قراردادن وسائل مرتبط با ساختمان است.

ماده 56 –سرایدار موظف است از هر گونه اسباب کشی  یا حمل مصالح ساختمانی و استفاه از وسایل مربوط به تعمیرات آسانسور ممانعت کند.

ماده 57 – استفاده شخص و اختصاصی از برق عمومی ساختمان به هر منظوری که باشد ممنوع است و وظیف سرایدار ممانعت از ان است.

ماده 58 – در صورتی که واحدی نیاز به تعمیرات یا تغییرات دارد، هماهنگی جهت نظافت روزانه ساختمان با سریدار بر عهده واحد مذکور است. همچنین باید حق الزحمه سریدار نیز توسط این واحد پرداخت گردد.

ماده 59 – رعایت سکوت و نظم در ساختمان برعهده تمامی ساکنین می باشد بعد از ساعت ۱۰ شب و شب های تعطیل بعد از ساعت ۱۲ شب باید رعایت لازم انجام شود.

ماده 60 – استفاده از پارکینگ برای برگزاری میهمانی یا استفاده های شخصی با هماهنگی مدیریت و رضایت ساکنین انجام شود که جبران هزینه های به وجود امده در ساختمان بر عهده واحد برگزرا کننده بوده و معدل چهارماه شارژ ماهیانه است.

تبصره 8 – البته برگزاری جلسات مجمع عمومی ساختمان در محل پارکینگ از ماده ۵۹ مستثنی است.

ماده 61 – هر گونه خسارت وارد شده به ساختمان حتی عایق پشت بام بر عهده آن واحد خواهد بود.

ماده 62 – 20 مهر هر سال و 20 فروردین ماه زمانی است برای بازنمودن و یا بستن شیرهای رادیاتور در شوفاژخانه. که از جمله وظایف مدیریت ساختمان است.

فصل ششم: متفرقه

ماده 63 – اجرای تمامی مقررات و قوانین مرامنامه زمان خرید یا اجاره آپارتمان برای کلیه ساکنین و مالکین ساختمان الزامی است.

ماده 64 – ابلاغ قوانین به هر یک از مالکین یا ساکنین به ویژه افرد جدید، وظیفه مدیر ساختمان است. هر چند انتظار می رود مالکین به مستاجران خود قوانین را ابلاغ کنند.

ماده 65 – باید توجه کنید که قوانین مصوب کشور بر این مقررات ارجحیت دارد در صورت نقض ان مقررات کشوری تصمیم گیرنده است که امری بدیهی است.