اجاره خانه خرید خانه اجاره آپارتمان مبله اجاره آپارتمان مبله در تهران
خانه بخریم یا اجاره کنیم
آوریل 22, 2018
اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد آپارتمان مبله
اساسنامه آپارتمان‌نشینی – قسمت دوم
آوریل 27, 2018
اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد آپارتمان مبله
اساسنامه آپارتمان نشینی - قسمت اولReviewed by Mwadmin on Apr 27Rating: 5.0با فرهنگ و مرامنامه آپارتمان نشینی بیشتر آشنا شویم

مرامنامه  آپارتمان نشینی

رشد جمعیت در شهرها، بالارفتن تکنولوژی و فناوری، افزایش ساخت و ساز و رشد صعودی قیمت مسکن، افزایش زندگی در فضاهای کوچکی به نام آپارتمان را بوجود آورده است. اجاره آپارتمان فضایی را در ساختمان‌های بلند فراهم کرده است تا خانواده های بسیاری در کنار هم بتوانند زندگی کنند.

هر خانواده‌ای اختیار واحد آپارتمانی خود را دارد اما برای حفظ آرامش خود و دیگران باید به رعایت نکاتی مهم توجه کرد که به ایجاد فضای آرام‌تر و تنش کمتر در ساختمان مسکونی شما بینجامد.

قانون مالکیت آپارتمان و آیین نامه اجرایی مربوط به آن، اشخاص را زمان خرید و  اجاره آپارتمان جهت همزیستی مسالمت آمیز اشخاص با یکدیگر ملزم به رعایت حال سایر ساکنان می کند.

اجاره آپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان مبله در میرداماد آپارتمان مبله

تعریف مرامنامه

اساسنامه آپارتمان به عنوان مرامنامه سکونت در آپارتمان تهیه شده است که اجرای آن علاوه بر اجرای سایر قوانین مربوطه، برای ساکنان یک مجتمع، از لحاظ اخلاقی الزامی است.

آنچه در ویکی پدیا درباره واژه مرامنامه تعریف شده است به شرح زیر است:

 مرامنامه یا منشور اخلاقی سندی است رسمی که اصول اخلاقی و شئونِ معنوی و ارزشی یک نهاد یا گروه در آن قید شده‌است. در این سند انتظاراتی که نهاد یا گروه از نظر رفتارهای اخلاقی از افراد دارد نیز نوشته می‌شود

” ویکی پدیا “

در ادامه نگاهی به مرامنامه اجاره آپارتمان خواهیم داشت که بازگویی آنها برای ساکنان مجتمع های مسکونی، کمک به ایجاد فرهنگ زندگی مسالمت آمیز در محیط‌های آپارتمانی دارد:

فصل اول: نهاد مجمع عمومی ساختمان

ماده 1 – بالاترین و عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در مدیریت و اداره یک مجتمع مسکونی، مجمع عمومی است که اختیارات و وظایف آنان توسط قانون مشخص می‌‌گردد.

ماده 2 – مجمع عمومی ساختمان توسط مالکین آن سالی یکبار تشکیل می‌شود. هر ساله ریاست مجمع عمومی را مجتمع به عهده می‌گیرد و در صورت رخداد هرگونه اتفاق مانند فوت یا استعفا مدیریت، ریاست این مجمع در یک جلسه عمومی با برگزاری رأی‌گیری مشخص می‌گردد.

در ابتدای جلسه رأی‌گیری انتخاب ریاست، دو نفر از اعضاء جلسه به انتخاب اشخاص مجمع عمومی، ناظر خواهند بود.

هر زمانی که مدیر و یا چند نفر از مالکین درخواست تشکیل مجمع فوق‌العاده را داشته باشند، درخواست آنها امکان‌پذیر خواهد بود.

برای تشکیل مجمع باید یک هفته قبل از تشکیل این جلسه از طریق نامه، تلفن و یا پست الکترونیکی اطلاع رسانی و دعوت به عمل آید.

ماده 3 – برای اینکه مجمع عمومی یک جلسه رسمی باشد، باید اکثریت مالکین مجتمع و یا نمایندگان در آن حضور داشته باشند.

 • تبصره 1: در صورتی اکثریت مالکین یا نمایندگان آپارتمان نتوانند در این جلسه خضور پیدا کنند، جلسه مجمع برای پانزده روز بعد تجدید و تشکیل خواهد شد و تصمیمات جلسات قبلی با تصویب رأی اکثریت حاضرین دارای اعتبار می‌باشد.
 • تبصره 2: طبق قانون اساسنامه، حضور مستأجرین در جلسه مجمع ضروریتی ندارد. اما توصیه می‌شود مستأجرین جهت ارائه هرگونه نظر و پیشنهاد در جلسه حضور داشته باشند.

ماده 4 – اگر یکی از مالکین آپارتمان، شخصی را به عنوان نماینده خود معرفی کند، پیش از اینکه جلسه مجمع عمومی تشکیل شود، باید وکالتنامه معتبر از طرف مالک به مدیریت ارائه دهد.

ماده 5 – اگر قسمتی از مجتمع متعلق به چند نفر از مالکین باشد، طبق ماده7 قانون تملک آپارتمان جهت شرکت در جلسه رأی‌گیری مجمع عمومی، شخصی را از جانب خود انتخاب و معرفی کنند.

تبصره ۳: اگر مالک یک اختصاصی مجتمع، شخصی حقوقی باشد طبق قوانین مربوطه نماینده وی باید به شخصیت‌های حقوقی معرفی گردد.

اجاره آپارتمان اجاره اپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان روزانه در تهران اجاره آپارتمان در میرداماد سوئیت مبله در تهران

ماده 6 – وظایف و اختیارات مجمع عمومی به شرح ذیل می‌باشد:

 • الف _  انتخاب مدیریت و تحلیل رسیدگی به عملکرد وی در اداره مجتمع.
 • ب _ تصمیم‌گیری در بررسیی و اداره امور مجتمع.
 • ج _ بررسی و تصویب گزارش‌های درآمد و هزینه‌های سالیانه ساختمان.
 • د _ تصمیم‌گیری در برآورد هزینه‌های امور حفظ و نگهداری مجتمع.
 • ه _ واگذاری اختیارات به مدیریت جهت قراردادهای لازم برای اداره مجتمع.
 • و- بررسی، تصویب و تغییر مقررات مجتمع طبق اساسنامه قانون.

ماده 7 – گزارش و مصوبات مجمع عمومی با اکثریت آراء مالکین حاضر در جلسه مجمع (طبق مفاد ماده 3) دارای اعتبار خواهد بود.

ماده 8 – کلیه تصمیمات مجمع عمومی  باید در صورت جلسه نوشته شود و به وسیله مدیر  نگهداری شود. صورت جلسه توسط رئیس مجمع نوشته شده و باید به امضاء رئیس و دو ناظر منتخب مجمع برسد.

ماده 9 – تصمیمات مجمع عمومی طبق مفاد ماده 6 قانون برای تمامی مالکین و ساکنین ساختمان الزامی میباشد.

 

فصل دوم: مدیریت آپارتمان

ماده 10 – شخصی که به عنوان مدیریت اداره مجتمع توسط مجمع عمومی انتخاب می‌شود باید از بین مالکینی باشد که در مجتع سکونت دارد. مدیریت ساختمان به مدت یک سال می‌باشد.

 • تبصره 4: مدیریت مجتمع می تواند به صورت متوالی انتخاب شود. اما توصیح می‌گردد که هر ساله مدیریت تغییر کند و از بین مالکینی که در مجتمع سکونت دارند انتخاب شود.

ماده 11 – مدیریت ساختمان، مسئولیت حفاظت، نگهداری، اداره آپارتمان و اجرای تمام تصمیمات مجمع عمومی را بر عهده دارد.

ماده 12 – مدیریت به عنوان امانت‌دار دیگر شرکاء آپارتمان می‌باشد و حق ندارد شخص دیگری را جایگزین خود قرار دهد.

 • تبصره 5: اگر مدیر در به مدت 3روز متوالی در مجتمع مسکونی حضور نداشته باشد، می‌تواند موقتاً با یکی از ساکنین هماهنگی‌های لازم را انجام دهد و اختیارات و وظایف خود را به وی واگذار نماید.

ماده 13 – اگر مدیر ساختمان قبل از پایان تاریخ مدیریت خود استعفا دهد یا فوت کند و عزل شود باید جلسه مجمع فوق‌العاده تشکیل شود و مدیر جدید انتخاب شود. در صورتی که مدیریت قصد استعفا داشته باشد، با برگزاری جلسه مجمع عمومی، نامه استعفای خود را ارائه می‌دهد.

ماده 14 – مدیر وظیفه دارد که مجتمع مسکونی را در مقابل حوادث غیرقابل پیش‌بینی مانند زلزله، آتش سوزی و دیگر حوادث احتمالی بیمه نماید. سهم هر یک از شرکای ساختمان از حق بیمه با توجه به ماده 4 قانون اساسنامه باید توسط مدیریت و با توجه به هر متراژ از واحد تعیین شود و از شرکا دریافت و به شرکت بیمه مربوطه پرداخت گردد.

ماده 15 – مدیریریت باید جهت نظافت مجتمع، حفظ و نگهداری و دیگر امور ساختمان شخصی را به عنوان سرایدر در واحد سرایداری مستقر کند. اختیارات، وظایف و حقوق ماهیانه فرد سرایدار بر اساس قوانین فصل چهارم اساسنامه مشخص می‌شود.

ماده 16 – تمام موارد مربوط به قرارداد سرایدار اعم از اجاره، اخراج، تشویق و غیره به عهده مدیریت بوده و سرایدار موظف است تمام دستورات مدیر را رعایت کند.

 • تبصره 6: در صورتی که ساکنین از رفتار و عملکرد سرایدار رضایت نداشته باشند، باید مدیریت اطلاع رسانی شود تا نسبت به او تصمیمات لازم گرفته شود.

 

اجاره آپارتمان اجاره اپارتمان اجاره آپارتمان مبله در تهران اجاره آپارتمان روزانه در تهران اجاره آپارتمان در میرداماد سوئیت مبله در تهران

 

ماده 17-  اگر بین ساکنین اختلافی پیش آید، با توجه به موارد اساسنامه توسط مدیر باید حل شود.

ماده 18 – مدیر ساختمان جهت دریافت شارژ ماهیانه ساختمان از ساکنین مکلف می‌باشد و پس از دریافت شارژ، رسید ارائه دهد.

ماده 19- مدیریت مجتمع باید تمام صورت‌های مخارج و درآمدهای ساختمان را تنظیم و نگهداری کند. تمام مخارج و درآمدهای هرماه را تا پانزدهم هر ماه آینده در تابلوی اعلانات نصب کند و به اطلاع ساکنین برساند. همچنین تراز مالی را بصورت سالیانه و پایان هر سال در مجمع عمومی ارائه دهد.

ماده 20 – مدیریت مجتمع جهت حفظ، تعمیرات و نگهداری آسانسور موظف است شرکتی معتبر و قابل اعتماد قرارداد سالیانه امضا کند.

ماده 21 – مدیریت موظف است جهت حفظ تمیرات و نگهداری تاسیسات گرمایشی مانند قسمت موتورخانه و برقی ساختمان در مواقع اضطراری از تعمیرکاران مربوطه استفاده نماید.

ماده 22 – مدیر باید شخصی را از پیمانکاران مربوطه جهت ساماندهی فضای سبز ساختمان مشخص نماید.

ماده 23 – مدیریت طبق موارد اساسنامه جهت دریافت هزینه‌های قبوض از ساکنین و پرداخت آنها اقدام نماید.

ماده 24 – اختیارات و وظایف مدیر ساختمان فقط با توجه به موارد مندرج در اساسنامه می‌باشد.

 • تبصره 7: مجمع عمومی می‌تواند تصویب کند که بخشی از وظایف مدیر به صورت موقت به اشخاص معین واگذار گردد.

 

پیشنهاد می‌شود جهت اطلاع کامل از این قوانین قسمت دوم اساسنامه آپارتمان نشینی را مطالعه کنید.